Program festiwalu

8 czerwca 2019 (sobota)

Miejsce: Teren przed CK Zamek (od strony ul. Święty Marcin).

Miejsce: Teren przed CK Zamek (od strony ul. Święty Marcin)

Opis: Taniec ten charakteryzuje się wykorzystaniem barwnych wachlarzy, tradycyjnych koreańskich strojów oraz figur odzwierciedlających zjawiska natury i inne, przy akompaniamencie tradycyjnej koreańskiej muzyki.

Zespół: Hae-eo-hwa.
Zespół tradycyjnego koreańskiego tańca z wachlarzami, w skład którego wchodzą studentki filologii koreańskiej Wydziału Neofilologii UAM. Zespół działa już od około 10 lat.

Odbiorcy: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Przygotowana przeze mnie prelekcja to spojrzenie na kategorię podróży z perspektywy współuczestniczki i badaczki drogowego transportu towarowego w krajach Unii Europejskiej. Od 2011 roku prowadzę wymagające szczególnego rodzaju zaangażowania mobilne, wielomiejscowe badania terenowe w środowisku kierowców ciągników siodłowych (potocznie zwanych tirami), którzy jako pracownicy międzynarodowych firm spedycyjno-logistycznych wykonują 3-4 tygodniowe trasy przewozowe (przerzuty, tranzyty, kabotaże, wokół komina) na terenie krajów Europy Zachodniej. Z antropologicznego punktu widzenia trasy te stanowią specyficzny rodzaj zarówno podróży i zamieszkiwania w drodze. Punktem wyjścia dla moich rozważań będą: po pierwsze koncepcja progresywnej geografii zaprezentowana już w 1938 roku przez geografa Percy Crowe’a, po drugie koncepcje wędrujących kultur oraz zamieszkiwania
w podróży (dwelling in travel) autorstwa Jamesa Clifforda. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja fotografii oraz notatek dźwiękowych.

Prowadząca: dr Agata Stanisz
Adiunktka w IEiAK UAM w Poznaniu, blogerka, fieldrecordistka, rzeczniczka otwartej kultury i nauki oraz archiwistka społeczna. Prowadzi badania wśród kierowców tirów, spedytorów i logistyków, zajmuje się kulturowo-społecznym wymiarem budowy autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, estetyką i rytualizacją infrastruktur oraz samorządowym lobbingiem. Kultywatorka science fiction oraz praktyczka antropologii UFO.

Odbiorcy: młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Studenci UAM bez Granic to inicjatywa Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. To grupa składająca się z osób, które jeżdżą do odległych krajów, by pomagać dzieciom w nauce oraz pokazywać nowe metody nauczania. Do tej pory odbyło się pięć edycji projektu (Tanzania, Paragwaj, Indonezja, Nepal, Madagaskar).

Prowadzące: Marta Wawrzyniak, Ula Małecka.
Dziewczyny opowiedzą o ostatniej edycji projektu, czyli wolontariacie na Madagaskarze i współpracy z fundacją Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru. Studentki spędziły tam 5 tygodni organizując półkolonie dla dzieci oraz poznając zwyczaje i kulturę na wyspie.

Odbiorcy: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe 

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Joga głosu to medytacja poprzez śpiew. Dzięki ćwiczeniom i technikom oddechowym uczestnicy i uczestniczki warsztatu mają możliwość odkryć swój naturalny głos. Śpiew to coś pierwotnego i coś co każdy potrafi robić. Nie jest to tylko zarezerwowane dla osób z „pięknym” głosem, bo każdy głos jest piękny. Warsztaty, które prowadzę mają także na celu ukazanie siły naszych głosów, kiedy śpiewa się w grupie. Jak zwykłe mruczenie nabiera potęgi podczas śpiewu zbiorowego. Program warsztatów oparty jest na medytacji poprzez śpiew. W mojej technice połączyłam elementy nada jogi – jogi głosu, śpiewu białego i śpiewu intuicyjnego. Fanpage: www.facebook.com/YogaArtofSoundandSilence.

Prowadząca: Ewa Tracz
Pasjonatka śpiewu białego. Wielbicielka mantr; pasja ta została pogłębiona podczas studiów z zakresu indologii. Od czterech lat śpiewa sopranem w chórze Cantanti. Chór ten wykonuje utwory szczególnie z zakresu muzyki dawnej. Projekt Joga Głosu zrodził się z wieloletniej praktyki śpiewu pogłębionej podczas warsztatów z zakresu śpiewu białego oraz śpiewu chóralnego. Obecnie jest studentką w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu.

Odbiorcy: młodzież oraz osoby dorosłe

9 czerwca 2019 (niedziela)

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Spotkanie pt. „Ocean to pikuś” zabiera nas w zuchwały rejs kajakiem przez Atlantyk. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który w 2010 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Na dodatek zrobił to… trzy razy. Ile mamy oceanów i czy ocean to rzeczywiście „pikuś”? Jak Olek Doba parzył kawę na wzburzonych wodach, co zrobił, gdy żarłacz tygrysi walił łbem w kadłub łodzi, dlaczego obudził morskiego żółwia, w czym przeszkadzały mu złośliwe ryby mahi-mahi? Jeśli jesteście ciekawi, jeśli macie ochotę na takie przygody, zobaczymy się wkrótce… na oceanie!

Prowadzący: Łukasz Wierzbicki
Autor książek dla dzieci, podróżnik. Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki oraz Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy do Chin. W książce Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, w Dziadku i niedźwiadku opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa (obie książki znalazły się w kanonie lektur), w powieści Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana podróż Benedykta Polaka do Mongolii. W 2014 ukazała się jego kolejna powieść przygodowa pt. Machiną przez Chiny. Odbył wiele wypraw do Afryki, Azji, Australii i Ameryki.

Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych

Miejsce: Sala Prób

Opis: Przed czym uciekają uchodźcy przybywający do Polski i dlaczego nasi goście różnią się od tych, którzy docierają do krajów Europy Zachodniej? Co wydarzyło się w ciągu jednego roku, że z kraju, w którym trzy czwarte społeczeństwa popierało przyjmowanie uchodźców, staliśmy się jednym z najbardziej zamkniętych narodów w Europie? Na te pytania odpowie Marysia Złonkiewicz, prowadząca inicjatywę Chlebem i Solą. Uczestnicy spotkania poznają drogi uchodźców do Europy i sytuację uchodźców w Polsce, ilustrowaną historiami uchodźców związanych z Chlebem i Solą. Zastanowią się, co sami mogą zrobić, żeby włączyć się w działania na rzecz uchodźców.

Prowadząca: Maria Złonkiewicz
Trenerka, bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystyki, podróżniczka. Dwukrotna stypendystka programu CEEPUS na Uniwersytecie w Sarajewie oraz programu Dharmasiswa w Palembangu (Sumatra). Zajmuje się migracjami turystycznymi i uchodźczymi. Współtwórczyni i koordynatorka inicjatyw post-turysta, poświęconej świadomemu podróżowaniu; uchodzcy.info, dostarczającej rzetelną wiedzę na temat uchodźstwa; Chlebem i Solą, w ramach której wspiera uchodźców w codziennym życiu w Polsce.

Odbiorcy: młodzież powyżej 13 r. ż. oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Jestem Marta. Nie potrafię usiedzieć w jednym miejscu, a przez moją głowę przelatują różne pomysły tak często, że gdybym za każdy ten pomysł mogła dostać dolara to zrobilibyśmy dziś imprezę przy basenie z drinkami. Cieszę się, że większość pomysłów udaje mi się zrealizować. Chciałabym się podzielić z wami radością życia oraz swoim doświadczeniem, które może pomoże wam spełniać marzenia tu i teraz. Opowiem o mojej backpackerskiej solo podróży w poszukiwaniu fal przez Portugalię i Teneryfę

Prowadząca: Marta Czech

Odbiorcy: młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Spontaniczna trasa z Brisbane wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii aż po tropikalną północ kontynentu, kolejna wyprawa do samego serca ojczyzny kangura by przekonać się czym jest sławny australijski „outback”. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok spędzony na Tasmanii, jak się okazuje nie tylko znanej z Diabła tasmańskiego. Budżet oparty na autostopie i pracy własnych rąk – wolontariat w prywatnych gospodarstwach domowych – w zamian za wyżywienie i nocleg (plus mnóstwo nieprzewidzianych atrakcji), połączony ze zwiedzaniem okolic i sekretnych miejsc – niewspomnianych w przewodnikach. Najlepszy i sprawdzony sposób na poznanie codziennego życia Australijczyków (Aussie). Niezwykłe historie podczas podróży. Wszystko to za sprawą dobrych ludzi spotkanych na drodze – w pogoni za własnym szczęściem. 

Prowadzący: Mateusz Kosior

Odbiorcy: dzieci od IV kl. SP, młodzież oraz osoby dorosłe

10 czerwca 2019 (poniedziałek)

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Życie w mieście daje nam mnóstwo możliwości, jest wygodne, atrakcyjne i szybkie. Zdobywamy wiedzę i umiejętności po to, aby realizować swoje pasje, zarabiać pieniądze a następnie wydawać je na małe i duże przyjemności. Otaczające nas bodźce, których jest coraz więcej nadają rytm, czujemy że żyjemy, pędzimy. Z dnia na dzień bogatsi o nowe doświadczenia. Działanie nadaje naszemu życiu sens, czujemy się potrzebni, aż doprowadzamy do zniżki formy. Jeżeli nie mamy energii dla siebie, w jaki sposób możemy się nią dzielić? To ocean Samsary. Jedno wynika z drugiego, przyczyna i skutek faktycznie istnieją. Łatwo wejść, trudniej się wydostać. Co powiecie na odnalezienie balansu? Spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość
z przymrużonymi powiekami? Pięć lat temu w moim życiu pojawiła się wspinaczka sportowa. Był to przełomowy dzień, poczułam że nadchodzi w mojej głowie rewolucja. Od razu wiedziałam, że nie kręci mnie sam trening na sztucznej ścianie po to, aby dać upust emocjom zbieranym podczas całego dnia w mieście. Wspinanie stało się celem samym w sobie. Szybko wyjechałam w skały. Zobaczyłam, że mój światopogląd łączy się ze wspinaczkowym, życiowym luzem. Teraz juz wiem, że tamtego dnia wjechałam na rozwojową autostradę. Tu mi dobrze, tak chce żyć. Dwa lata temu postanowiłam zrobić kolejny krok. Sprawdzić siebie w tzw. „Krzonlifie” (krzon
– krzaki, life – życie). Rok przygotowań po to, aby rok żyć i chcieć, a nie musieć. Odklejenie się od miejskiego życia zrobiło miejsce w mojej głowie. Powstała przestrzeń, która dała mi możliwość zrozumienia swoich potrzeb
i wykorzystania ich dla pożytku innych. Zapraszam Was, na prelekcję o szalonej, wspinaczkowej podróży caddikiem i o tym, że życie nie jest poważne.

Prowadząca: Adriana Piotrowska

Odbiorcy: młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Sala Prób

Opis: Fundacja Pomocy Dzieciom „ULICA” już od 20 lat wspiera dzieci i młodzież w trudnej sytuacji na terenie Śląska. Ideą Ambasadorów Niemożliwego jest budowanie w podopiecznych postawy zwycięzcy, rozumianej jako odwaga w realizacji własnych marzeń, gotowość do stawiania sobie celów oraz motywacja do działania. Postawa ta pokazuje, że bez względu na to kim jesteś i skąd pochodzisz możesz osiągnąć sukces w życiu, być szczęśliwym człowiekiem i czerpać radość z pracy na drugiego człowieka. Program Ambasadorów Niemożliwego to wdrażanie najlepszych praktyk wspierania, także kształtowania aspiracji edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez budowanie motywacji do rozwoju osobistego, wiary we własne możliwości oraz realizowania życiowych pasji.

Prowadzący: Wiktoria Skóra, Fabian Skrzypczak, Joanna Gotfryd, Nikola Tomska

Odbiorcy: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Podczas spotkania przenosimy się w świat książki „Machiną przez Chiny”, powieści przygodowej dla dzieci opartej na prawdziwej historii. Jest rok 1934. Świeżo upieczeni małżonkowie, Halina i Stach Bujakowscy wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin… motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Szlak prowadzi z Druskiennik przez Turcję, Persję, Indie, aż do Szanghaju. Machina często niedomaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody. Po co pojechali? Kogo spotkali w zagubionym w dżungli Porcelanowym Pałacu? Jak skończyła się ta wyprawa? Jeśli jesteście ciekawi?

Prowadzący: Łukasz Wierzbicki
Autor książek dla dzieci, podróżnik. Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki oraz Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy do Chin. W książce Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, w Dziadku i niedźwiadku opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa (obie książki znalazły się w kanonie lektur), w powieści Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana podróż Benedykta Polaka do Mongolii. W 2014 ukazała się jego kolejna powieść przygodowa pt. Machiną przez Chiny. Odbył wiele wypraw do Afryki, Azji, Australii i Ameryki.

Odbiorcy: dzieci w wieku 5-12 lat

Miejsce: Sala Prób

Opis: W 1942 roku do Iranu trafiło blisko 120 tys. polskich uchodźców zwolnionych z Sowieckich łagrów. Pośród nich 40 tys. cywilów i prawie 17 tys. dzieci. Śladami uchodźców w poszukiwaniu miejsc i zdarzeń po 76 latach wyruszył Tomasz Siuda, fotograf i profesor Radosław Fiedler. Projekt został zwieńczony wydaniem książki pod tytułem „Iran śladami polskich uchodźców”.

Prowadzący: Tomasz Siuda.
Blisko 70 kg biomasy z silnymi objawami uzależnienia solarycznego. Papierowy artysta – absolwent fotografii Poznańskiej ASP. W historii choroby kilka mniej lub bardziej znaczących wystaw. Realizując projekty traktuje fotografię instrumentalnie, jako narzędzie do osiągania założonych celów, niekoniecznie fotograficznych. Czasem są to cele „socjalizujące” dotyczące świadomości lokalnych wspólnot (projekt K.P.W.), czasem jest to praca z obszarów arte-foto-terapii (projekt 360 i pracownia FotoDEDE). Współorganizator i uczestnik wielu wypraw do Amazonii, Iranu i dokoła nosa. Nie jest autorem bestselera ani nawet poradnika, choć zdarza się czasem opublikować coś samodzielnie, bądź jako współautor w magazynie Kontynenty czy National Geographic. Brak odznaczeń za zasługi czy też udział w konkursach, konkurencjach, wyścigach i zawodach. Zdarza mu się sypiać z aparatem.

Odbiorcy: młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: To spektakl o tym czym jest przyjaźń i dorastanie, ale przede wszystkim opowiada w sposób przystępny o przemijaniu. O tym, że śmierć jest częścią życia i choć ciężko się z nią pogodzić to życie trwa dalej. A to wszystko w przystępnym „opakowaniu” bajki, gdzie zwierzęcy bohaterowie w sposób zabawny opowiadają o tym o czym dorośli często boją się mówić. 

O zespole teatralnym:
Teatr „TU” jest grupą młodych aktorów – uczniów i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, działających pod pieczą instruktora teatralnego i nauczyciela Artura Geremka. Teatr powstał w 2010 roku, a od 2017 roku podlega pod Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie. Od tego czasu na jego koncie uzbierało się dziewięć sztuk teatralnych m.in. Ja, kukła, Ony czy Szczurzysyn. Do największych osiągnięć teatru należą dwukrotne zdobycie I miejsca na XII i XV edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich „Melpomena 2016” oraz “Melpomena 2019” za spektakle Ony i Szczurzysyn, a także II miejsce na „ŁóPTA 2016” w Łodzi za spektakl Ony.

Odbiorcy: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Pierwszy raz odwiedziłem Azję będąc 8-latkiem i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Opowiem o moich podróżach w ten niezwykle ciekawy region. Dowiecie się czego doświadczyłem i jakie miałem przygody. Jeśli chcecie wiedzieć jak pływałem oko w oko z rekinami wielorybimi na Filipinach, jak wygląda przejażdżka bamboo train w Kambodży, jak spędziłem 2 dni na łodzi na Mekongu w Laosie, jak wygląda spanie w bambusowej, tajskiej chacie to zapraszam na moje opowieści! Pokażę Wam, że świat stoi otworem, że nie trzeba się go bać i można się bardzo wiele nauczyć podróżując samodzielnie z plecakiem na plecach i rodzicami u boku.

Prowadzący: Bartosz Sawicki. 13-letni uczeń szkoły podstawowej nr 67 w Poznaniu. Muzyk, pasjonat gitary elektrycznej, muzyki metalowej i dobrego rocka. Zapalony wędkarz o filozofii „no kill”. Przyjaciel zwierząt, a w szczególności koni, na których przemierza łąki i lasy. Od dzieciństwa podróżujący z plecakiem po Polsce, Europie i świecie. Ostatnio wrócił z Meksyku, ale swoje serce zostawił w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie spędził kilka miesięcy podróżując przez Filipiny, Hong Kong, Kambodżę, Tajlandię, Laos, Malezję i Singapur.

Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych

Miejsce: Sala Prób

Opis: Maciej Tomaszewski w ostatnie wakacje odbył swoją największą, jak dotąd, autostopową wyprawę – z Poznania do Stambułu. Spędził w podróży prawie miesiąc, złapał na stopa prawie 40 kierowców i pokonał w ten sposób ponad 3000 km. Przedstawi trochę węgierskiej prowincji, spotkanie z niedźwiedziem w rumuńskich Karpatach, kąpiel w Morzu Czarnym i smak tureckiego kebaba. Opowie o swoich przygodach, o przełamywaniu własnych słabości i o autostopowej wyprawie do Turcji – z namiotem i kciukiem.

Prowadzący: Maciej Tomaszewski

Odbiorcy: młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Grupa została założona w 2017 roku jako otwarte międzywydziałowe laboratorium bębniarskie. Należą do niej zafascynowani zachodnioafrykańską kulturą studenci i doktoranci muzykologii, etnologii i anglistyki. Rytmy z Gwinei, Mali, Senegalu grają na takich instrumentach, jak dununba, sangban, kensedeni i djembe. Grupę prowadzi dr Łukasz Smoluch, opiekun Sekcji Etnomuzykologicznej Koła Naukowego Studentów Muzykologii.

Odbiorcy: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe

Miejsce: Scena Nowa

Opis: Dźwiękowóz z przyjemnością ogłasza kolejny program. Tym razem będzie to przygoda na fascynującym jedwabnym szlaku. Wraz z Ziemią orbitującą wokół Słońca każdy dzień jest wielką przygodą. Podróże i wędrówki są integralną częścią życia, a muzyka nie jest wyjątkiem od powyższej reguły. Na wyprawie pełnej muzyki Dźwiękowóz znalazł stary manuskrypt należący do podróżnika. Trio Dźwiękowóz pragnie zaprezentować fragmenty z tego wspaniałego świadectwa dawnych lat. Czemu podróżować? By poznać świat i poznać samego siebie. Czemu muzyka? By poznać świat i poznać samego siebie.

Członkowie grupy:

Piotr – filozof, akustyk, muzyk, mistrz zabawy w dwa ognie

Mandar – pracuje w UAM, lubi grać i tyle

Eryk – student muzykologii, indolog i muzyk

Odbiorcy: dzieci (od IV kl. SP), młodzież oraz osoby dorosłe

Uczestnicy:

*          dzieci
**        młodzież, osoby studiujące
***       osoby dorosłe